Najväčším rizikom je kritická situácia v krajinách strednej a východnej Európy (KSVE). Možnosť ich finančného kolapsu je teraz najurgentnejším problémom Európskej únie (EÚ) a FT tvrdí, že ak ho únia nedokáže vyriešiť, môže to viesť až k rozpadu eurozóny. Slovensko a Slovinsko sú však vďaka prijatiu eura podľa denníka mimo bezprostredného nebezpečenstva.
Terajšia kríza sa dotkla KSVE neprimerane tvrdo kvôli dvom zásadným politickým chybám ich vlád. Prvou bolo povzbudzovanie domácností, aby si brali hypotéky v zahraničných menách. Táto chyba sa týka predovšetkým Maďarska, kde takmer každá hypotéka je denominovaná v cudzej mene, veľká väčšina vo švajčiarskych frankoch.
Preferencia frankov je absurdná a je znakom ekonomickej negramotnosti, tvrdí FT. Hypotéky v eurách sú ešte pochopiteľné, keďže Maďarsko nakoniec vstúpi do eurozóny. Krajina sa však, ako ironicky poznamenáva redaktor FT, takmer určite nestane členom Švajčiarskej federácie. Snaha ušetriť na nízkych úrokových mierach na švajčiarske franky sa teraz vypomstila, keďže kurz forintu voči franku sa za posledné mesiace výrazne prepadol.
Druhá politická chyba súvisí s prvou. Vlády nových členských krajín EÚ brali prijatie eura ako dobrovoľné rozhodnutie, čo je, samozrejme, jasná dezinterpretácia prístupových dohôd. Keď podpísali členstvo v EÚ, zároveň sa zaviazali vstúpiť do eurozóny. Právnu výnimku zbavujúcu povinnosti prijať euro majú z členov únie iba Británia a Dánsko. Noví členovia, pravdaže, nemuseli vstúpiť do eurozóny okamžite, ale sú zaviazaní realizovať hospodársku a menovú politiku, ktorá je v súlade s ich budúcim členstvom. Ak by sa nevzdialili od takejto politiky, je pravdepodobné, že v súčasnosti by už takmer všetky nové členské krajiny mali za sebou prijatie eura.
Dôkazom je Slovensko a Slovinsko. Obe krajiny sú v súčasnosti bezpečné a podľa FT demonštrovali, že v prípade správnej politiky bolo možné vstúpiť do eurozóny dostatočne skoro.
Ostatné krajiny teraz na vlastnej koži zažívajú, že politika odkladania prijatia eura sa zmenila na pohromu, ktorá výrazne narušila ich finančnú stabilitu. Ako uvádza FT, pri konfrontácii s krízou terajších rozmerov sa jasne ukázalo, že nie je výhodné zostať malou otvorenou ekonomikou na okraji eurozóny s bezvýznamnou menou a veľkým objemom hypoték denominovaných vo švajčiarskych frankoch.
Jednu vec však štáty regiónu urobili dobre. Zaistili predaj svojich bánk zahraničným vlastníkom. Medzi najaktívnejších kupcov patrili rakúske banky. Ich angažovanosť vo východnej Európe sa rovná asi 80 % hrubého domáceho produktu (HDP) Rakúska. Takže, ak sa ukáže, že maďarské domácnosti nie sú schopné splácať svoje dlhy, neskrachuje Maďarsko, ale Rakúsko. Veľkú angažovanosť v regióne má aj Taliansko a Švédsko. Preto sa kríza v strednej a východnej Európe systematicky dotýka aj eurozóny. A preto nemôžu vlády krajín eurozóny zhŕňať zo stola tento problém, akoby sa ich netýkal.
\"Aké sú možnosti riešenia? \" pýta sa FT. Samozrejme, že EÚ môže prostredníctvom Medzinárodného menového fondu (MMF) poskytnúť finančnú pomoc, ale nie je isté, či by to vyriešilo krízu týkajúcu sa platobnej bilancie regiónu. Ak budú kurzy mien krajín regiónu pokračovať v poklese, dramaticky sa zvýši počet domácností, ktoré nebudú schopné splácať svoje úvery.
Podľa FT najlepšou odpoveďou je čo najrýchlejšie prijatie eura. Krajiny regiónu ho, pravdaže, nemôžu prijať zajtra. Čo však môžu urobiť takpovediac zajtra je, že každá z nich predloží dôveryhodnú a pevnú prístupovú stratégiu. V každom konvergenčnom scenári by mal byť uvedený dátum vstupu do eurozóny a konverzný kurz. Okrem toho je treba takýto scenár podporiť aj dôveryhodnou hospodárskou a menovou politikou, pripomína FT.
To však vyžaduje opustenie zastaraných a nefunkčných kritérií na prijatie eura. Najabsurdnejším kritériom je podľa FT referenčná miera inflácie, ktorú nesmie kandidátska krajina prekročiť a ktorá sa vypočítava na základe troch najnižších mier inflácie v únii. Keďže o chvíľu to budú miery deflácie, mohlo by sa stať, že kandidátska krajina sa dostane do absurdnej situácie: Deflácia by sa mohla stať podmienkou prijatia spoločnej európskej meny.
Ďalším kritériom, ktoré FT kritizuje, je kritérium menovej stability. Podmienkou jeho splnenia je viazanosť meny v mechanizme výmenných kurzov ERM II, kde musí zotrvať aspoň dva roky a kde sa jej kurz voči euru môže pohybovať v stanovenom pásme. FT tvrdí, že je to priama pozvánka pre špekulantov, takže v podstate zvyšuje volatilitu meny kandidátskeho štátu.
Informoval o tom britský denník Financial Times.
0